Asuntoesittelyjen välissä taas hieman tietoa matkailijoille. Esittelyvuorossa Malaga, joka on maan kuudenneksi suurin ja yksi maailman vanhimmista kaupungeista. Se perustettiin jo lähes 3000 vuotta sitten. Malaga houkuttelee ihmisiä ympäri maailmaa. Se on kaupunki, jossa menneisyys ja nykyaika elävät sulassa sovussa. Kaupungin vanhat rakennukset tuovat viehättävän taustan nykyajan tapahtumille. Malaga tarjoaa jokaiselle jotakin: historiaa, museoita, lukemattomia kulttuuri- ja teatteritapahtumia, festivaaleja, messuja, konferensseja ja tietysti paljon erilaisia ravintoloita. Kaupungin ravintolat tarjoavatkin ennen kaikkea perinteisiä espanjalaisia ruokia, mutta myös kansainvälisiä ravintoloita on runsaasti.
Vanhan kaupungin (Centro Historicon) kapeat kadut tuovat ympäristöön oman tunnelmansa. Alueella on useita viehättäviä aukioita, kirkkoja ja palatseja. Kaupungin katedraali (Catedral de Malaga) alettiin rakentaa jo 1528. Sinne on helppo pistäytyä ihailemaan uskomattoman kauniita maalauksia ja samalla hiljentyä kaiken hälinän keskellä. Vanhasta kaupungista löytyvät myös mm. Picasson- ja Carmen Thyssenin museot.
Aivan vanhan kaupungin kyljessä on Calle Larios -ostoskatu, kaupungin sydän, jossa juhlia ja paraateja järjestetään vuoden ympäri. Joulukadun avajaiset ovat aina suuri tapahtuma. Katu avattiin jo vuonna 1891. Ehdottomasti käymisen arvoinen on myös Malagan 1800-luvun lopulla rakennettu halli, joka pursuaa tuoreita hedelmiä, vihanneksia, meren antimia jne.
Malagan satama on yksi Espanjan suurimpia ja on tärkeä pysähdyspiste monille risteilyaluksille. Satama on monipuolinen ja vilkas alue, joka sekin tarjoaa paljon nähtävää. Siellä on useita taidegallerioita mm. värikäs, kuutiomainen nykytaiteen museo Centre Pompidou. Festivaaleja ja ulkoilmakonsertteja järjestetään alueella myös usein. Muelle uno eli laituri 1 on satamabulevardin päässä oleva alue, jossa runsaasti tasokkaita kauppoja ja ravintoloita.
Malaga onkin monen matkaajan suursuosikki, jonne on kiva palata uudelleen ja uudelleen. Siellä kannattaa ehdottomasti käydä loman aikana. Kulkeminen on helppoa junalla, linja-autolla, taxilla tai henkilöautolla. Parkkihalleja on keskustassa runsaasti. Malagan suosituimpiin tapahtumiin kuuluvat pääsiäisviikon uskonnolliset kulkueet sekä Andalusian suosituimmat feriat, Feria de Málaga, joka pidetään 15.– 23. elokuuta. Niihin osallistuu yleensä miljoonia kävijöitä ja juhliminen on sen mukaista.









